تحلیل تکنیکال(Technical Analysis) به طور کلی هدف از تحلیل در بازار سرمایه، پیش بینی و آگاهی از روند یک سهم در آینده می باشد. در واقع ما با به کارگیری تحلیل  های مختلف تلاش می کنیم رفتار یک سهم را در روزها و ماه های آینده پیش بینی نماییم. اما باید توجه کنیم به هیچ عنوان نتایج حاصل از آن ها قطعیت کامل ندارند. چرا که بازار بورس ممکن است به دلایل مختلف دچار تغییرات ناگهانی گردد. علاوه بر تحلیل بنیادی و یا فاندامنتال، یکی از رایج ترین روش های تحلیل سهام در بازار سرمایه تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی می باشد. در ادامه قصد داریم شما را با مفاهیم و مبانی آن آشنا نماییم،با سایت بورس ملت همراه ما باشید.

فلسفه و اساس تحلیل تکنیکال

علم تحلیل تکنیکال بر پایه تجزیه و تحلیل نمودار قیمتی، در گذشته و پیش‌بینی وضعیت نمودار در آینده است. در واقع تحلیل تکنیکال به بررسی تغییرات قیمتی در گذشته می پردازد. این روش از تحلیل، بر اساس آمار و احتمال سعی در پیش بینی آینده قیمت سهام دارد. معامله گران بازار سرمایه با استفاده از ابزارهای موجود، قیمت های گذشته بازار را برای آن سهم مورد بررسی قرار داده و تلاش می کنند آینده قیمت را حدس بزنند.

همان گونه که اشاره شد در تحلیل تکنیکال، ما از تاریخچه قیمت ها بر اساس روند سهم درگذشته استفاده می کنیم. بدین منظور به اطلاعات مربوط به قیمت معادلات و حجم معاملات نیاز داریم. این اطلاعات را می توان با استفاده از سایت Www.tsetmc.ir به راحتی به دست آورد. ضمن آن که محیط های ایجاد شده توسط هر یک از کارگزاری ها و همچنین نرم افزارهای مختلف در این زمینه مانند MetaTraider می توانند در انجام تحلیل تکنیکال به شما کمک نمایند.

ورودی های تحلیل تکنیکال

در مبحث تحلیل تکنیکال، اطلاعات موردنیاز شامل دو بخش قیمت معاملات و حجم معاملات است. اطلاعات مربوط به قیمت معاملات نیز خود شامل قیمت اولین معامله، قیمت آخرین معامله، کمترین و بیشترین قیمت معامله شده سهم می باشد. همچنین منظور از حجم معاملات، تعداد سهامی است که در یک بازه زمانی مشخص، خرید و فروش شده است.

ورودی های تحلیل تکنیکال
در واقع در تحلیل تکنیکال همه چیز در قیمت لحاظ می شود. به بیانی دیگر وضعیت درونی و عملکرد شرکت تأثیری چندانی در تحلیل تکنیکال ندارد. همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید، این اطلاعات به راحتی در سایت بازار بورس تهران (tsetmc) قابل مشاهده است.

ابزارهای تحلیل تکنیکال

به منظور انجام تحلیل تکنیکال و کسب نتایج لازم و مورد اطمینان، نیازمند ابزارهای گوناگونی هستیم. در این بخش قصد داریم مهم ترین ابزارهایی که ما را در انجام هر چه بهتر این تحلیل یاری می رسانند، مورد بررسی قرار دهیم.

نمودارها دردر بازارهای مالی

در بازارهای مالی ایران و جهان، قیمت سهام مختلف ممکن است در هر ثانیه نوسان کند. نمودارها، وضعیت قیمت سهام را در بازه های زمانی گوناگون (روزانه، ماهانه و…) نشان می دهند. سه نوع اصلی نمودار وجود دارد که معامله گران، بسته به اطلاعاتی که نیاز دارند از هریک از آن ها استفاده می کنند. این نمودارها عبارتند از نموار خطی، میله ای و شمعی (کندل استیک).

نمودار خطی ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع از نمودار است که به‌صورت خطی و از بهم وصل کردن نقاط قیمت آخرین معامله در هر بازه زمانی به دست می‌آید.

در نمودار میله ای، اطلاعات بیشتری در اختیار تحلیل گر است. خط سمت چپ هر نشانگر، قیمت بازشدن سهم و خط سمت راست نشان‌دهنده‌ی قیمت بسته شدن آن است.

https://boursemellat.com/technical-analysis-in-financial-markets/


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها


باغستان محرم فرزانه Chelsea ارزان کده وب سایت فروشگاهی نیک و نیکو .یک ... نقطه. وبلاگ طرفداران سری بازی یاکوزا بهترین وبلاگ درباره ی عکاسی آموزش ومعرفی فناوری راههای درآمد از اینترنت